Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone

14/06/2023

Tradycje Bożonarodzeniowe – czemu dzielimy się opłatkiem

przez

Większość z nas nie może sobie wyobrazić Wigilii Bożego Narodzenia bez łamania się opłatkami. Ten biały, cienki kawałek chleba bardzo dużo symbolizuje, ponieważ chleb przecież jest jednym z podstawowych symboli szczęścia i dobrobytu. Taka tradycja narodziła się dawno temu, ponieważ już w pierwszych wiekach naszej ery, gdzie była symbolem komunii duchowej. Z upływem czasu zaczęto opłatki zabierać do swoich domów, dla osób jakie z różnego powodu nie mogły uczestniczyć we mszy, aby stać się w pewnym momencie jednym z symboli Bożego Narodzenia.

Jak okazuje się obecnie praktykowanych nie tylko w Polsce, ale też chociażby w Czechach, na Słowacji i we Włoszech. Same oplatki mają postać cienkich płatków z chleba. Najczęściej posiadają biały kolor, ale są w sprzedaży także wersje kolorowe, wypiekane dla zwierząt. Nasza tradycja nakazuje, aby w czasie wigilii łamać się opłatkiem białym, i takie też pojawiają się przeważnie na stołach wigilijnych. Opłatki na święta robi się jedynie z wody i białej mąki, bez żadnych innych dodatków.

Z wymieszanej porządnie masy formowane są cienkie płaty, które następnie są wypiekane w piecu przez kilka minut, a później docinane i pakowane. Produkcja opłatków jest wykonywana przez cały rok, ale największe jej natężenie przypada na okres od września do grudnia. Zwykle opłatki można dostać we wszystkich sklepach, a jeśli ktoś będzie potrzebował poświęconego, to wybrać się po nie musi do kościoła.

+Tekst Sponsorowany+

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz także polubić