Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone

03/11/2023

Świadectwo energetyczne – jak się je robi

przez

Jednym z ważniejszych dokumentów, jakie muszą posiadać właściciele dużej części domów i mieszkań, jest Świadectwa energetyczne. Ten dokument ma przede wszystkim na celu poświadczać, jak dużo potrzebne będzie do jego ogrzewania i codziennej eksploatacji. A to bardzo się może różnić zależnie od wielkości budynku, jego stanu technicznego i wyposażenia.

Posiadanie takiego certyfikatu pozwoli na przykład wynajmującym czy kupującym ustalić, na jakie wydatki muszą się nastawiać i jakie inwestycje będą potrzebne. Takie świadectwo może być wykonane jedynie przez upoważnioną osobę, która posiada konieczne umiejętności i doświadczenie. Jeśli chodzi o ceny, to wcale one nie są jakoś bardzo wysokie. Za nieduże mieszkanie albo garaż bez problemów wystarczy kwota około 300 złotych, w przypadku dużych budynków wzrośnie ona kilka razy.

Przepisy określają dokładnie, które z informacji mają zawierać prawidłowo wykonane Świadectwa energetyczne. W dokumentach tych musi się więc znaleźć frontowe zdjęcie budynku, szczegółowy plan ze wymiarowanymi pomieszczeniami, a także informacja o konstrukcji ścian i stropów. Uwzględnić też należy sposób ogrzewania wnętrza, jak też podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Istotnym elementem będą obliczenia wykonane przez osobę przygotowującą certyfikat, do których się bierze uzyskane informacje. Taki certyfikat po wykonaniu jest ważny przez dziesięć lat, lecz jeżeli w międzyczasie wykona się jakieś modyfikacje, to trzeba go zrobić jeszcze raz.

+Tekst Sponsorowany+

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz także polubić