Obiekty ofiarowane do użytku dziecięcego muszą przejść ciąg testów, żeby pozostać dopuszczone do sprzedaży. Atest to dokument potwierdzający cechy danego przedmiotu pod kątem jego przeznaczenia. Można je podzielić, jeśli chodzi o zabawki, na dotyczące poszczególnych grup trafnych dla przeróżnych przedziałów wiekowych. Zabawki dla niemowlaków powinny być w kontrastowych odcieniach, maja wielokrotnie namalowaną wyraźną twarz oraz zróżnicowaną fakturę.

Całkowicie niedopuszczalne są jakiekolwiek elementy dające się oderwać, bo dziecko mogłoby je połknąć. Atesty dotyczą też informacji znajdujących się na etykiecie. Nieodzowne jest napisanie od jakiego wieku wolno się zabawką bawić, do tego instrukcja obsługi w języku polskim, ujawnienie zdolności, jakie dziecko musi posiadać by się czymś bawić. Najbezpieczniejsze zabawki posiadają w Polsce certyfikat Instytutu Matki i Dziecka, w związku z tym roztropnie można je sprezentować swojemu maleństwu – wypróbuj tablice manipulacyjne. Zabawka zabawce nie równa. Nie chodzi jedynie o kształt oraz sposób używania w zabawie, lecz też wiek, w którym się nią bawimy.

Właśnie dlatego zabawki mają oznaczenie śladowego wieku dziecka, któremu można się czymś bawić. Najmłodszych oznaczenie broni przed zabawą przedmiotami, które mogą im zaszkodzić, np. zawierających ruchome, małe szczegóły lub odrywane części. Starsze dzieci są rozróżniane na podstawie zwyczajnych dla wieku umiejętności ruchowych oraz psychicznych. Dlatego jedne zabawki pobudzają o wiele bardziej takie zdolności jak mowa i pismo, w trakcie kiedy inne koncentrują się na ćwiczeniu stabilności pamięci.

Stosowne oznaczenia wiekowe powinny znajdować się także na wszelkiego rodzaju filmach, grach komputerowych, programach multimedialnych, tak by dorosły kupujący zawsze zdawał sobie sprawę z treści, jakie niosą. Mimo że dorosłych nie dotyczy już żadne oznaczenie, to są gry, jakie przyciągają duże ich grono. Wystarczy jedynie spojrzeć na sukces scrabble lub twistera, dzisiaj obecnych na coraz to większej ilości imprez, nie mówiąc już o konsolach dla znacznych chłopców.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY