Kiedy w stworzonym przez nas domu mieszkają równocześnie pies i małe dziecko, w owym czasie powinniśmy pamiętać, iż to nie tylko pies stanowi zagrożenie dla stworzonego przez nas najmłodszego członka rodziny, jednakowoż także może pojawić się odwrotna relacja.

Z tego też względu dziecko musi nauczyć się relacji przebywania w jednym mieszkaniu z psem, po to, by była to sytuacja w pełni tolerancyjna. Pies to nie jedynie karmienie, choć i to jest istotne – więcej dowiesz się na karma dla psa premium. To rozległy obowiązek socjalizacyjny. Małe dzieci miewają od czasu do czasu nawyk dręczenia psa, zbyt długiej zabawy z nim, zaś reakcją czworonoga jest ucieczka. W takiej sytuacji należałoby, wobec tego zafundować psu miejsce, w jakim może schronić się przed dzieckiem. W takim miejscu pies będzie czuł się pewnie przed zakusami dziecka. Zdarza się także nieraz, że małe dzieci mają w nawyku rzucanie w zwierzęta przedmiotami, ciągniecie je za uszy, czy również próbują włożyć im różnorodne przedmioty do uszu i nosa. Wówczas to pies czuje się bezsilny, sfrustrowany oraz poszukuje miejsca gdzie może się schronić. Żeby osiągnąć współpracę dziecka z psem musimy wpoić mu kilka istotnych zasad, wedle jakich musi, na co dzień postępować.

Przede wszystkim warto nauczyć dziecko, aby nie wpadało na psa, nie ciągnęło go za uszy, czy również ogon, oraz nie wkładało mu do nosa różnorodnych małych przedmiotów. Należy ustalić też, iż dziecko nie może przeszkadzać psu w spaniu, w pożywieniu, i nie drażnić go i nie wprowadzać w stan lustracji. Zasady te są korzystne nie tylko dla psa, jednakowoż także dzięki nim możemy zadbać o bezpieczeństwo dziecka. Pies odpowiednio traktowany nie będzie skłonny do drapania malucha czy też do gryzienia go.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY