Postęp techniki oraz nauki, choć bardzo pomocny dla człowieka, spowodował wzrost zanieczyszczenia środowiska, powstanie dziury ozonowej, nieomal kompletne wyczerpanie niektórych źródeł energii, a co za tym idzie podniesione zachorowanie na przeróżnego typu choroby, takie jak astma czy nowotwory. Dlatego już od wielu lat w przeróżnych dziedzinach życia daje się zauważyć wzrost zachowań proekologicznych, inaczej takich, jakie gwarantują współżycie z naturą w zgodzie i harmonii.

Jednakowo rzecz wygląda z medycyną. Coraz to więcej osób staje się zwolennikami i propagatorami medycyny naturalnej. Są to ludzie, które zdają sobie sprawę, iż lekarze niekiedy zapisują zbyt sporo lekarstw, których zażywanie nie zostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Rzeczywiście, farmaceutyki otrzymywane drogą chemiczną zwalczają przeróżne schorzenia, lecz równocześnie uszkadzają wątrobę oraz nerki, które uczestniczą w procesie ich wydalania z organizmu ludzkiego. Wobec tego coraz więcej osób decyduje się zażywać specyfiki pochodzenia roślinnego, które zaleca medycyna naturalna. Ziołolecznictwo kojarzy nam się z apteczką babuni oraz w pewnych sytuacjach, które odeszły do lamusa.

Sporo osób żyje w przekonaniu, iż za pomocą wywarów lub ekstraktów ziołowych nie jesteśmy w stanie zwalczyć większości schorzeń. Jest to błędny sposób myślenia, gdyż rośliny lecznicze i ich przetwory pomagają w wielu bardzo znacznych chorobach i dolegliwościach. Już od kilku lat wolno zaobserwować powrót do medycyny naturalnej rodzaju sklep konopny. Jedną z jej gałęzi jest ziołolecznictwo. Leki roślinne zyskują coraz większą liczbę zwolenników. Nie ma w tym nic ekscentrycznego, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż zioła to towary naturalne dla organizmu ludzkiego.

W następstwie tego są one w dużo mniejszym stopniu wrogie aniżeli otrzymywane syntetycznie leki, gdyż po prostu jesteśmy w stanie je przyswoić, a ich metabolity nie są dla nas trujące. Warto się wobec tego zastanowić, czy jeśli boli nas brzuch, musimy od razu iść do apteki po jakiś specyfik wyprodukowany przez firmę farmaceutyczną, naszpikowany dziwacznymi związkami chemicznymi? Może przyzwoiciej niemniej jednak przyrządzić sobie napar z należytych ziół?