Precum nie ma plemników – więc jak możesz z nim zajść w ciążę? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Istnieje wiele dezinformacji na temat zajścia w ciążę (lub całkowitego zapobiegania ciąży!) I może być trudno odróżnić fakty od fikcji. Zapytaj znajomych: „Czy możesz zajść w ciążę z precum?” i prawdopodobnie otrzymasz różne odpowiedzi. Więc jaki jest werdykt? Czy precum może spowodować ciążę? Czytaj dalej, aby poznać prawdę, ponieważ eksperci wyjaśniają, czym jest precum, kiedy się pojawia i jakie są szanse na zajście w ciążę z precum.

Co to jest precum?

  1. Według Międzynarodowego Towarzystwa Medycyny Seksualnej (ISSM) Precum, czyli przed wytryskiem, jest przezroczystym płynem, który powstaje, gdy mężczyzna jest podniecony, ale przed wytryskiem.
  2. Precum jest wytwarzane przez gruczoły opuszkowo-cewkowe (gruczoły Cowpera), które znajdują się w pobliżu cewki moczowej i mogą wahać się w ilości od kilku kropli do łyżeczki.
  3. Działa jako lubrykant podczas seksu i może ułatwiać ruch plemników” – mówi ekspertka ds. zdrowia kobiet Jennifer Wider, MD.

Czy precum ma plemniki?

W przeciwieństwie do nasienia, które może zawierać do 150 milionów plemników na mililitr, sam precum nie zawiera plemników. Mimo to możliwe jest, że plemniki znajdą się w stanie przed wytryskiem, mówi Wider. Jeśli twój partner wytryskuje przed seksem, żywe plemniki, które mogą zalegać w penisie, mogą znaleźć drogę do jego precum. „W niektórych przypadkach niewielka ilość plemników może dostać się do tego płynu” – wyjaśnia Wider.

Czy możesz zajść w ciążę z Precum?

Tak, to możliwe. Ale jak prawdopodobne jest zajście w ciążę z powodu precum? Nie ma zbyt wielu badań na ten temat, ale w jednym małym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Human Fertility przeanalizowano próbki przed wytryskiem i nasienie od 27 osób i stwierdzono, że 41 procent próbek precum zawierało żywe plemniki. Jednak z precum, który zawierał żywe plemniki, tylko 37 procent miało plemniki wystarczająco silne, aby dopłynąć do komórki jajowej. Inne małe badanie wykazało, że 17 procent próbek precum pobranych od 42 mężczyzn zawierało żywe plemniki.

Jeśli dochodzi do stosunku płciowego, a pre-ejakulat dostanie się do pochwy – nawet przy niewielkiej ilości plemników – istnieje możliwość zajścia w ciążę” – mówi Wider. Mary Jane Minkin, MD, profesor kliniczny położnictwa, ginekologii i nauk reprodukcyjnych w Yale Medical School, zgadza się z tym stwierdzeniem. „Wszystko, czego potrzebujesz, to jedna plemnik, aby zajść w ciążę” – podkreśla.

Mimo to prawdopodobieństwo, że tak się stanie, w odpowiednim momencie cyklu, jest niskie. Ponownie, nie ma zbyt wielu konkretnych danych, ale badania sugerują, że szanse na zajście w ciążę w przypadku metody odstawienia (gdzie twój partner usuwa penisa przed wytryskiem) wynoszą 4 procent przy „idealnym użyciu”. Idealne użycie oznaczałoby, że twój partner usunie penisa przed wytryskiem, co wskazuje, że precum doprowadziło do tej 4-procentowej statystyki, ale nie jest to doskonała nauka. Ostatecznie „szanse na zajście w ciążę przed wytryskiem są bardzo niskie” – mówi Wider. Więcej na stronie https://bezpiecznaszkola.men.gov.pl/tematy/przeciwdzialamy-uzaleznieniom/materialy-4/

Należy jednak pamiętać, że ponieważ plemniki mogą żyć w ciele kobiety nawet przez pięć dni, według American Pregnancy Association, niekoniecznie jesteś w stanie zachować jasność, nawet jeśli nie masz jeszcze owulacji podczas używania pull- out metody.

Problem z Precum i metodą wyciągania

Oczywiście metoda wyciągania nie jest idealna; polega na tym, że Twój partner będzie bardzo świadomy swojego ciała, co może być szczególnie trudne w intensywnym momencie. I chociaż mogą być w stanie skutecznie wycofać się przed wytryskiem, wydzielanie precum jest całkowicie mimowolne i nie można go kontrolować (więc nie, nie ma żadnych wskazówek, jak zatrzymać precum).

To samo badanie, które określiło szanse na zajście w ciążę przy użyciu metody odstawienia na 4 procent, wykazało również, że typowy wskaźnik niepowodzeń przy użyciu tej metody kontroli urodzeń wynosi 22 procent. To znaczy, że około 22 na 100 osób, które regularnie stosują tę metodę, zajdzie w ciążę w ciągu roku.

Reklama

Dlatego lekarze nie są fanami metody wyciągania. „Nigdy nie opowiadam się za wycofaniem się jako środkiem antykoncepcji – szczególnie, gdy mamy tak wiele lepszych metod” – mówi Minkin.

Czy powinnaś stosować antykoncepcję awaryjną?

Jeśli polegałaś na metodzie wyciągania i martwisz się o zajście w ciążę z powodu precum, Minkin mówi, że „dobrym pomysłem” jest późniejsze stosowanie antykoncepcji awaryjnej. Według American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG), zapobiega to zajściu w ciążę i musi być stosowane wkrótce po seksie bez zabezpieczenia, aby było skuteczne. Jednak nie działa, jeśli jesteś już w ciąży i może nie być skuteczny, jeśli poczekasz z przyjęciem, a następnie zaczniesz owulować.

Inne opcje kontroli urodzeń

Dostępnych jest wiele opcji kontroli urodzeń. Jeśli zauważysz, że regularnie polegasz na wysuwanej metodzie antykoncepcji, Minkin zaleca wizytę u swojego ginekologa, aby dowiedzieć się więcej o najlepszej dla Ciebie.

Jeśli nie chcesz hormonów, dlaczego nie rozważyć wkładki ParaGard?” mówi Minkin. „To całkowicie niehormonalne, dobre przez co najmniej 10 lat i zawsze z tobą. Nie musisz o tym myśleć. Jeśli podoba Ci się metoda wyciągania, firma Wider sugeruje połączenie jej z innymi formami kontroli urodzeń w celu uzyskania maksymalnej skuteczności. „Wielu ekspertów zaleca stosowanie innych form antykoncepcji metodą wyciągania, takich jak prezerwatywy, pigułki antykoncepcyjne i pierścień” – mówi. „To dodatkowe bezpieczeństwo znacznie zmniejsza ryzyko niechcianej ciąży”.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY