Czym są suplementy? Są to akcesoryjne substancje obejmujące mikro oraz makroelementy, witaminy – w postaci pastylek, kapsułek, płynów, rozpuszczalnych proszków, które zażywane w należytej, wskazanej ilości uzupełniają braki w naszym organizmie, utrzymując go w dobrej kondycji. Kto powinien wzbogacić swoją dietę o suplementy? Z pewnością – osoby będące w czasie rekonwalescencji, które po dłuższej chorobie mają zaburzoną ilość mikroelementów. Spowodowane jest to też zażywaniem rozmaitych lekarstw i stosowaniem różnych terapii.

Osoby, które stosują diety odchudzające – każda dieta odchudzająca eliminuje z posiłków miarodajne składniki pokarmowe, a tym samym zawarte w nich mikroelementy. Wypada je w związku z tym uzupełnić suplementami. Ciekawą opcja są też ostatnio peptydy – znacznie więcej na SARM. Sportowcy też są w grupie zażywających pomocnicze substancje.

Jak najbardziej, nie ma mowy o tych dopingujących, niemniej jednak tylko tych uzupełniające naturalne braki mikroelementów spowodowane intensywnymi treningami. Wszyscy, jacy uczęszczają na siłownie – również powinni zażywać suplementy. Z reguły zażywanymi 'dziennymi’ suplementami są wapń, potas, magnez, fosfor, sód – innymi słowy makroelementy, oraz żelazo, cynk, miedź, mangan, jod, fluor – czyli mikroelementy. Do zwyczajnego funkcjonowania organizmu człowiek pragnie 46 mikro oraz makroelementów, z jakich 30 jest niezbędnych do życia.

Najpopularniejsze są preparaty zawierające wszystkie powyższe elementy w słusznych proporcjach. Wolno je kupić w każdej aptece, choć nie są one lekarstwami. Jeśli niemniej jednak nasze posiłki składają się z artykułów wszystkich grup pokarmów, nie musimy suplementów zażywać. Dla sportowców, których wysiłek pochłania dużo energii, suplementy wyglądają trochę inaczej. Preparaty akcesoryjne to między innymi – suplementy białkowe oraz węglowodanowe, kreatyna, aminokwasy, glutamina oraz substancje regenerujące stawy. Do tego jeszcze dochodzą mikro i makroelementy oraz witaminy. Suplementy są w następstwie tego nieodzowne do zażywania w wielu sytuacjach, jakkolwiek decyzja o ich niezbędnej ilości powinna być podjęta przez doktora.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY